Jak urządzić pokój dziecka by potem nie żałować?

Jak urządzić pokój dziecka by potem nie żałować?

Posiadanie dziecka wiąże się z koniecznością przestawienia swojego życia o 180 stopni. Od momentu narodzin wszystko zmienia się i nigdy już nie będzie takie samo. Nie inaczej jest w przypadku urządzenia mieszkania. Dziecko musi mieć własny pokój, który będzie urządzony w sposób nie tylko przyjemny dla oka, ale również praktyczny. W dzisiejszych czasach sklepy bombardują nas ofertami zakupu najróżniejszych mebli, farb itp. W przypadku pokoju dziecięcego warto jednak sprawę dobrze przemyśleć, tak aby nie okazało się, że po upływie krótkiego czasu całość będzie trzeba wyrzucić i zacząć od nowa.

Najczęściej popełniane błędy

Rodzice oczekując na przyjście na świat swojego dziecka, często myślą jedynie o pierwszych miesiącach jego życia. Perspektywa trzecich czy czwartych urodzin dziecka jest dla nich jeszcze bardzo niewyraźna. Często nie wiedzą, czego się spodziewać i nie mają świadomości, jak szybko zmieniają się potrzeby potomka. Tym samym urządzając pokój dziecięcy koncentrują się jedynie na dostosowaniu go do potrzeb dziecka w ciągu pierwszych miesięcy życia. O ile małe łóżeczko jest bezwzględną koniecznością, nie można na przykład kupić miniaturowych szaf. Całość wyglądałaby bardzo uroczo i mieściła wszystkie ubranka, jednak po kilku latach i tak trzeba by kupić większe meble. Podobnie jest w przypadku doboru wzorów i kolorów. Niemowlę nie zwraca na nie większej uwagi, a dziecko kilkuletnie będzie się cieszyło z tapet w słonie czy szaf z motywami z bajek, jednak gdy pociecha pójdzie do szkoły oczywistym jest, że będzie chciała mieszkać w bardziej dorosłym wnętrzu. Jeśli więc możemy sobie pozwolić na wymianę mebli po – plus minus – ośmiu latach, droga wolna, jeśli nie – lepiej postawić na uniwersalne, aczkolwiek tak samo praktyczne rozwiązania.

Pokój dla chłopca

Wiele osób myśli, że jedynie urządzając pokój dla córki można puścić wodze fantazji. Okazuje się jednak, że również w przypadku chłopca sprawa nie jest przegrana. Uwielbiają oni zazwyczaj wszelkie motywy samochodowe. Tym samym można urządzić pokój w stylu jednej z tego rodzaju bajek. Ciekawym pomysłem będzie wplecenie w wystrój gier i zabaw. Taką funkcję może spełniać na przykład dywan z ilustracją trasy samochodowej. Warto również pomyśleć o zainstalowaniu na ścianach na przykład kosza do koszykówki.

Pokój dla dziewczynki

Urządzając pokój dla dziewczynki nie warto ograniczać się do utartych schematów. Podejście do tematu na zasadzie, że musi on być różowy jest błędne. Jeśli dziecko jest starsze, najlepiej niech samo zdecyduje się na dany kolor farby czy tapetę. W przypadku niemowlęcia wybór należy do nas, jednak nic się nie stanie, jeśli mimo płci postawimy na przykład na kolory, takie jak zielony czy niebieski. Najważniejsze aby wnętrze było funkcjonalne i służyło dobrze zarówno dziecku, jak i jego rodzicom. Pokój dziecięcy to nic innego, jak osobiste królestwo dziecka. Warto więc być przygotowanym na to, aby po kilku latach życia dać dziecku możliwość samodzielnego urządzenia wnętrza.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *